"סלומון" מאת ורד אלפרט: ספר נוסף ל"משוררת האותנטיות"

"סלומון", ספר שירה החדש של ורד אלפרט אשר ראה אור לאחרונה, הינו המשך ישיר ל"סוזאן" המופתי והמכונן שראה אור ב-2015 בהוצאת "פרדס".

גם "סלומון" – כמו "סוזאן" – הוא שיר הלל לאותנטיות, למקורות-המקוריות, לתרבות המזרח החשובה והמשפיעה, ממנה מקורותיה-מקוריותה של המשוררת נובעים.

כמי שמעריץ את רונית מטלון וסמי מיכאל הקאנוניים, מצאתי עניין רב בספר זה.

"סלומון" הוא מעין ממואר, אם תרצו, אוטוביוגרפיה, המספר את קורותיו של אביה של המשוררת, סלומון.

עובדה אוטוביוגרפית זו מוסיפה נדבך של כנות ואותנטיות לספר כולו הנקרא כרצף של סיפורים ועובדות, כרצף של כמו-אנקדוטות המתחברות לכדי מיקשה אחת, רצופה, של קורות-חיים – אישיים-פרטיים, משפחתיים, אך גם לאומיים.

באלפרט טמון גרעין לירי שלעתים נדירות אני מוצא במשוררות בנות דורה. גרעין ייחודי מעין כמוהו, ההופך את שירתה תמיד ל"אחרת", ל"תעוזנית" ומקורית מאוד – הרבה יותר משל אחרות.

על אף ישירותה, היא תמיד מצליחה לקחת אותי בדמיוני למקומות-של-פעם, לגרום לי להביט אל-מעבר ולתהות על מקומנו כאן, עתה, לעומת המקום בו היינו, המקום בו האנשים-של-היום, על כל דורותיהם, שורשיהם, עץ משפחתם, היו בהם.

השירים החזקים ביותר בספר הם: "השבר הסורי-אפריקני", "לך-לך סלומון", "עדי", "מחלון חדרי" ו"סיפור משפחתי עם המינגווי". כמו כן, השיר האהוב עליי בספר, "חום ואהבה", הוא מסוג השירים שראוי לקרוא בהם שוב ושוב, הוא "שיר-זיכרון": נוגע בנימי הנפש, עמוק מאוד, יפהפה.

גם "סלומון" זה, בדיוק כמו "סוזאן", זוכה ממני לתשבחות אינספור. אנא, קנו אותו בחנות הספרים, קראו בו ולימדו על המורשת הענפה, מעוררת ההשראה – על אף כל הקשיים שעברה – של יהדות המזרח, מורשתנו, יהדותנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s